Általános sebészet

Köldöksérvműtét

A köldökgyűrű a születés utáni első hetekben záródik, és helyét közvetlenül a bőr alatt hegszövet tölti ki. Ha a záródás elmarad, vagy később, hasűri nyomásfokozódásra (pl. makacs köhögés, székrekedés, hasi tumor, elhízás) ezen gyengébb hegszövetben sérv képződhet. A sérv kezelése kizárólag sebészeti módon, műtéttel lehetséges.

Köldöksérvműtét

Tünetek

Sérv keletkezésekor a sérvkapu tájékán a beteg húzó, égő, nyilalló, feszülő vagy nyomó fájdalmat jelez, majd ezzel egy időben, de gyakran csak később egy kisebb-nagyobb elődomborodó duzzanat is megjelenik. Ennek nagysága mozgásra, emelésre vagy hasprésre változhat, lefekvéskor kisebbedik vagy eltűnik. A beteg panasza és a sérv nagysága nem mindig fedi egymást: sokszor nagy sérvek sem okoznak jelentős panaszt, máskor az egészen kicsik is fájdalommal járhatnak.

Mire számíthat az eljárás során?

1. lépés

sebészeti konzultáció

Amennyiben Önnek köldöksérve van, vagy a fent leírtakhoz hasonló tüneteket észlel, sebészeti konzultáció indokolt, melyre elérhetőségeinken jelentkezhet be. Ennek során a sebész szakorvos egy fizikális vizsgálattal felállítja a diagnózist, és tájékoztatja Önt a műtéti lehetőségekről. Kétes esetekben a kórismét ultrahangvizsgálat erősítheti meg.

2. lépés

előzetes vizsgálatok

A műtéti időpont egyeztetését követően, a műtétet megelőző 2 hétben kerül sor az altatóorvosi, illetve laborvizsgálat elvégzésére, valamint EKG elkészítésére.

3. lépés

a műtét napja

A páciens a műtét napján előre egyeztetett időpontban, éhgyomorral fekszik be osztályunkra. Az osztályos felvételt követően a esetleges trombózis kivédésére vérhigító injekciót és kompressziós harisnyát kap a beteg, majd a sebésszel történő személyes konzultáció során kerül sor a beleegyező nyilatkozat ismertetésére és aláírására.

4. lépés

a műtét

Ezen típusú műtéteink altatásban történnek, hogy pácienseink számára a beavatkozás a lehető legminimálisabb fájdalommal járjon. Intézményünkben a köldöksérv kezelésére leggyakrabban Spitzy műtétet alkalmazunk: ennek során a bőrköldököt megtartva, azt félkör alakban körbemetszve a sérvtömlőt a hasüregbe visszahelyezzük, majd varratokkal zárjuk a sérvkaput. Nagyobb köldöksérvek esetén szükségessé válhat esetlegesen a bőrköldök eltávolítása, illetve szövetbarát műanyagháló beültetése is.

5. lépés

műtét után

A műtétet, altatást követően a beteget néhány órán keresztül ébredőszobában megfigyeljük, majd a kórteremben pihenhet tovább. A műtét napján, késő délután elhagyhatja az intézményt. Ezt megelőzően tanácsokkal, illetve zárójelentésével ellátjuk, a kontrollvizsgálatok időpontját egyeztetjük.

6. lépés

utókezelés

A páciens a műtét utáni időszakra speciális haskötőt kap, melyet 7-14 napig folyamatosan viselnie kell. A műtét napjának estéjén már könnyű vacsorát fogyaszthat. Varratszedésre általában 7-10 nappal a beavatkozást követően kerül sor, addig a műtéti sebet víz nem érheti. Nehezebb fizikai munka, illetve aktív sporttevékenység 4 hétig nem végezhető.

Lehetséges szövődmények

Vérzés, vérömleny kialakulása, hasűri szervek melléksérülése, sebgyógyulási zavar, sebgennyesedés, sérvkiújulás, esetleges bélelzáródás.

Média tartalmak

Képek

Ehhez a szolgáltatáshoz nincs feltöltött kép.

Videók

Ehhez a szolgáltatáshoz nincs feltöltött videó.