Dr. Vasas Norbert
centrumvezető főorvos, sebészet-lézersebészet-proktológia
Alapvető tulajdonsága a modern lézereknek, hogy a lézerfény nagy energiáját felhasználva körülírt területen képesek az eltávolítandó elváltozások kimetszésére vagy akár teljes elpárologtatására is, anélkül, hogy a környezetben elhelyezkedő szöveteket, szerveket jelentősen károsítanák. Ezen kedvező tulajdonságokat használjuk fel ezen a gyakori, sokakat érintő területen: az aranyérsebészetben is.
Az aranyerek kialakulását civilizációs okokra vezethetjük vissza. Ezek között leggyakrabban a kevés rostot tartalmazó, fűszeres, puffasztó ételekből álló étrend, a székrekedés, a mozgásszegény életmód, valamint a terhesség szerepelnek. Bizonyos esetekben az említett kiváltó tényezőkön kívül a háttérben végbéldaganat húzódhat meg, így az aranyerek kezelése előtt a rosszindulatú folyamatot ki kell zárni. Enyhe tünetek esetén diéta mellett gyógyszereket, kúpokat javaslunk. Előrehaladottabb esetekben csak műtéttől várható eredmény: a hagyományos technikák során az aranyeres csomót tápláló artériát elöltjük, és a nodust kimetszük. A kimetszés helyén sebfelület keletkezik, mely néhány hét alatt gyógyul.
Amennyiben Önnek aranyere van, vagy a fent leírtakhoz hasonló tüneteket észlel, sebészeti konzultáció indokolt, melyre elérhetőségeinken jelentkezhet be. Ennek során a sebész szakorvos egy fizikális vizsgálattal felállítja a diagnózist és tájékoztatja Önt a kezelési lehetőségekről. Enyhe tünetek esetén diéta mellett gyógyszereket, kúpokat javaslunk. Előrehaladottabb esetekben csak műtéttől várható eredmény. Bizonyos esetekben az említett kiváltó tényezőkön kívül a háttérben végbéldaganat húzódhat meg, így az aranyerek kezelése előtt a rosszindulatú folyamatot ki kell zárni. Erre szolgál a végbél tükrözéses vizsgálata (rectoscopia).
A műtéti időpont egyeztetését követően, a műtétet megelőző 2 hétben kerül sor az altatóorvosi, illetve laborvizsgálat elvégzésére, valamint EKG elkészítésére.
A páciens a műtét napján előre egyeztetett időpontban, éhgyomorral fekszik be osztályunkra. Az osztályos felvételt követően az esetleges trombózis kivédésére vérhigító injekciót és kompressziós harisnyát kap a beteg, majd a sebésszel történő személyes konzultáció során kerül sor a beleegyező nyilatkozat ismertetésére és aláírására.
Egy áramlásmérő berendezéssel felkeressük az aranyeret tápláló ütőeret, és a lézerszállal azt elzárjuk. Ezzel gyakorlatilag a gumigyűrűzéshez hasonló eredményt érünk el, de fájdalommentesen, és nem kell attól sem tartani, hogy a gumigyűrűk esetleg idő előtt leesnek, mivel a lézerrel történő érelzárás azonnali és végleges. Az új módszerrel elkerülhető az előrehaladott aranyerek kimetszése is: egy 2-3 mm-es metszésből a lézerszálat az aranyeres csomó belsejébe vezetve a leadott energiával a kisereket elzárjuk, elpárologtatjuk. Emiatt az „ércsomó” 4-6 hét alatt felszívódik, visszaáll az eredeti állapot anélkül, hogy kimetszést alkalmaznánk. A lézeres beavatkozás előnye, hogy lényegesen kisebb lehet a műtét utáni fájdalom, kevesebb a vérzéses szövődmény. Egyszerre akár több irányban is elvégezhető. És ami a legfontosabb: a beteg néhány nap múlva visszatérhet megszokott életéhez, munkájához.
A műtétet, altatást követően a beteget néhány órán keresztül ébredőszobában megfigyeljük, majd a kórteremben pihenhet tovább. A műtét napján, késő délután elhagyhatja az intézményt. Ezt megelőzően tanácsokkal, illetve zárójelentésével ellátjuk, a kontrollvizsgálatok időpontját egyeztetjük.
A műtét napjának estéjén és a műtétet követő napon még folyadékdiétát szükséges tartani. A műtét utáni egy hétben napi rendszeres kamillás ülőfürdőzés, laza széklet biztosítása javasolt. Kontrollvizsgálatra általában 7-10 nappal a beavatkozást követően kerül sor.
centrumvezető főorvos, sebészet-lézersebészet-proktológia