Urológia

Fitymaszűkület-műtét, circumcisio (phimotomia)

Fitymaszűkület esetén a makkot borító, normális esetben laza bőrrész, a fityma beszűkülése áll fenn. A fityma hátrahúzása ilyenkor vagy egyáltalán nem vagy csak fájdalom mellett lehetséges. A leggyakoribb okok közé soroljuk a cukorbetegséget, a visszatérő gyulladásos állapotok (fertőzések, akár nemi úton terjedő betegségek) fennállása és a veleszületett (gyermekkori) fitymaszűkület, mely nem került megoldásra.

Fitymaszűkület-műtét, circumcisio (phimotomia)

A fitymaszűkületnek két fajtáját különböztetjük meg: 

  • Relatív fitymaszűkület: Amennyiben a fityma hátrahúzása csak erekció közben problémás, relatív fitymaszűkületről beszélünk.
  • Heges / abszolút fitymaszűkület: Szintén gyakori probléma, hogy a fitymaszűkület olyan mértékű, hogy már a pénisz nem erektált (lankadt) állapotában sem lehet fájdalommentesen a makk pereme mögé húzni. 

Milyen vizsgálatokra van szükség?

A fitymaszűkület megállapításához elegendő egy urológus szakorvos által történő fizikális vizsgálat. Amennyiben cukorbetegség, vagy fertőzés lehetősége merül fel, úgy egyéb kiegészítő laborvizsgálatok lehetnek szükségesek.

Kezelési lehetőségek:

  • Krém: Bizonyos esetekben elegendő lehet a szűkült fityma szteroid krémmel történő kezelése, de felnőttkori fitymaszűkületek esetén ez a kezelés általában nem hoz kielégítő eredményt. 
  • Műtét: A leggyakrabban alkalmazott és legjobb eredményességű kezelési lehetőség.

Tünetek

Abszolút fitymaszűkület esetén minden esetben javasolt az orvosi konzultáció, ugyanis a tisztálkodás nehezebb kivitelezhetősége miatt magasabb az esély a gyulladás (balanitis) kialakulására, amely hosszú távon növelheti a péniszrák kialakulásának kockázatát. Amennyiben nehézségek árán a fityma többszöri hátrahúzásra kerül, úgy fennáll a berepedés majd a hegesedés kockázata, ami hosszú távon tovább rontja a fennálló tüneteket.  Amennyiben erőltetett hátrahúzást követően a heges, beszűkült fityma a makk mögé szorul (paraphimosis), mielőbbi orvosi vizsgálat szükséges. Ha a heges fitymát nem sikerül speciális műfogással visszahúzni, sürgős műtét válhat szükségessé. Relatív fitymaszűkület esetén leginkább a szexuális élet zavara miatt lehet javasolt a szűkült fityma kezelése.

Mire számíthat az eljárás során?

1. lépés

Urológiai Konzultáció

Amennyiben Önnek fitymaszűkülete van, vagy a fent leírtakhoz hasonló tüneteket észlel, urológiai konzultáció indokolt, melyre elérhetőségeinken jelentkezhet be. Ennek során az urológus szakorvos egy fizikális vizsgálattal felállítja a diagnózist, és tájékoztatja Önt a kezelési lehetőségekről.

2. lépés

Előzetes Vizsgálatok

Helyi érzéstelenítéses műtét esetén a beavatkozás előtt nincs szükség egyéb teendőre. Amennyiben altatásban történik a műtét, úgy altatóorvosi vizsgálat elvégzése szükséges. A műtéti időpont egyeztetését követően, a műtétet megelőzően kerül sor az altatóorvosi, illetve laborvizsgálat elvégzésére, valamint EKG elkészítésére.

3. lépés

A műtét napja

Az osztályra való érkezés pontos időpontjáról előzetesen telefonon értesítjük a beteget.

4. lépés

A műtét

Helyi érzéstelenítéses műtét során első lépésként két injekció beadása történik (a pénisz tövébe illetve a pénisz bőrébe). Az injekció beadása során néhány másodpercig tartó mérsékelt fájdalom tapasztalható, mely gyorsan meg is szűnik. Ezután a műtét teljesen fájdalommentes. Lehetőség van a műtétet altatásban is végezni, ez esetben injekció beadása értelemszerűen nem történik. Műtét során a beszűkült fityma eltávolítása kerül, majd a fennmaradó bőrrészeket felszívódó varratok segítségével varrjuk össze. Ennek köszönhetően nincs szükség varratszedésre. Ezután a makk szabadon marad (mintha a fityma hátrahúzott állapotban lenne).

5. lépés

A műtét után

Műtétet követően néhány órás megfigyelés után a páciens otthonába távozhat. A műtéti sebet a beavatkozás végén a műtőben bekötözzük. A kötést vagy a műtét napján este, vagy másnap reggel el lehet távolítani.

6. lépés

Utókezelés

Otthon a műtéti seb kötözése ezután már nem szükséges. Napi 1-2 alkalommal fertőtlenítő, hámosító krémmel történő kenésen kívül egyéb teendő nincs. A műtétet követő második napon tiszta folyó víz már érheti a sebet, áztatni azonban a varratok kihullásáig nem szabad (kb. 2-3 hét a műtét után). A sportolás, munkába való visszatérés általában a beavatkozás után 1 héttel már engedélyezett. A szexuális együttlét a varratok kihullásáig nem javasolt. Kontroll vizsgálat a beavatkozás után 2-3 héttel történik.

Lehetséges szövődmények

Mint minden beavatkozásnál, a körülmetélésnél is előfordulhatnak szövődmények. Ezek közül a leggyakoribb a szabadon lévő makk bőrének érzékenysége. Ez kivétel nélkül 1-2 hét alatt teljesen megszűnik. Műtét után néhány hétig a pénisz még kissé duzzadt, ödémás lehet, mely szintén spontán megszűnik. Előfordulhat még a műtéti sebből történő vérzés, illetve a műtéti seb gyulladása.

Időpontfoglalás

Média tartalmak

Képek

Ehhez a szolgáltatáshoz nincs feltöltött kép.

Videók

Ehhez a szolgáltatáshoz nincs feltöltött videó.